Club de carte Octombrie

În luna octombrie au avut loc primele întâlniri ale Clubului de Carte cu elevii de gimnaziu pasionați de citit și care nu refuză niciodată să se aventureze într-o nouă descoperire de povești și personaje.

Cele două Diane, împreună cu elevii claselor a V-a și a VI-a, au descoperit-o pe Willow Chance, personajul principal al cărții Din 7 în 7 scrisă de Holly Goldberg Sloan. Au învățat de la Willow cum pot face față unei pierderi și ce înseamnă cu adevărat o familie.

Elevii claselor a VII-a au citit Hoțul de Cărți de Markus Zusak. Cartea a avut un efect motivant asupra lor, ei dorind să citească și să scrie mai mult, în ideea că așa cum aceste pasiuni au salvat-o pe Liesl, îi pot salva și pe ei cândva.