Liceul Româno-Finlandez

Dezvoltare holistică pentru viitor

ADMITERE 2019-2020

DE CE ÎNVĂȚĂMÂNT LICEAL?

Am ales să continuăm povestea Școlii Româno-Finlandeze, începută în anul 2010, cu același tipar al creșterii organice prin învățământul liceal. A venit natural să oferim o variantă care să răspundă nevoilor întregului sistem preuniversitar.

CUM?

Secretul succesului educației finlandeze este calitatea înaltă a formării inițiale a profesorilor.

Astfel că, noi continuăm povestea noastră cu liceul pedagogic (învățători-educatori), unde vom pregăti tinerii pentru această meserie schimbătoare de vieți.

Nu putem să nu luăm în calcul modul în care este organizată economic și social țara de la care am învățat atât de multe lucruri. Finlanda este cunoscută pentru ordine socială și prosperitate economică. Aceste lucruri sunt datorate alinierii ofertei educaționale cu piața muncii. Astfel că, am gândit și specializarea - Științe Sociale pentru a oferi elevilor noștri posibilitatea dezvoltării competențelor de antreprenoriat, dezvoltare personală, schimburi de experiență internaționale.

MAI MULT DECÂT UN CURRICULUM...

Programa școlară obligatorie este cea națională, Liceul Româno-Finlandez obținând autorizația de funcționare din partea Ministerului Educației și Cercetării și emițând diplome de studii recunoscute național și internațional.

Pe lângă aceste standarde, elevii noștri vor fi îndrumați înspre dezvoltarea abilităților care să îi diferențieze la intrarea în piața muncii.
Procedura de inscriere Gradinita Romano Finlandeza

PROCEDURĂ DE ÎNSCRIERE

1. ANALIZĂ DOSAR
Documente necesare:
- cererea de înscriere;
- cartea de identitate (dacă este cazul și certificatul de naștere, în copie legalizată;
- adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională din clasa a VIII-a;
- foaia matricolă pentru clasele a V-a – a VIII-a (cu calculul mediei generale);
- fișa medicală;
- scrisoare de intenție;
- scrisoare de recomandare profesor anterior;
- testare Cambridge - nivel PET (Pass, Pass with merit, Pass with Distinction) sau Certificat de Competențe Lingvistice obținut în urma susținerii examenului de limbă la un centru din București (minim nota 7) - cerință doar pentru specializarea Învățător-Educator.

Taxe educationale

TAXE EDUCAȚIONALE

TAXĂ 1800 lei/lună
  • Pachetul educațional pentru programul 08:00-14:00 cuprinde cursurile conform curriculei pentru ciclul liceal, cluburile de dezvoltare, masa de prânz și gustarea.
  • Activitățile opționale și extracurriculare nu sunt incluse în taxa educațională fixă, opțiunile stabilindu-se la nivel individual.
2. SUSȚINEREA PROBELOR DE APTITUDINI (pentru specializarea Învățător-Educator)
- Probă aptitudini artistice
- Probă aptitudini muzicale
- Probă aptitudini fizice
- Probă abilități de comunicare

3. INTERVIU CU FAMILIA
4. AFIȘAREA LISTELOR CELOR DECLARAȚI ADMIȘI.

IMPORTANT!

Pentru a evita posibilitatea ca elevul să rămână neînscris la liceu, noi recomandăm participarea la repartizarea computerizată. Elevii care, în urma procedurii noastre, vor fi admiși la Liceul Româno-Finlandez, vor putea veni prin transfer către unitatea noastră de învățământ.

Taxa școlară: 18 000 lei/an

*elevii absolvenți ai Școlii Gimnaziale Româno-Finlandeză, promoția 2019 beneficiază de prioritate la înscriere.
Procedura de inscriere Gradinita Romano Finlandeza
Image

PROFIL PEDAGOGIC
Specializarea: Învățător-educator - bilingv limba engleză

Practică de specialitate la clasele din învățământul primar și preșcolar din complexul Româno-Finlandez

Profesorii de pedagogie din mediul universitar din România și Finlanda

Centru de cercetare pedagogică

Public Speaking

Dezvoltare Personală

PROFIL UMAN
Specializarea: Științe Sociale – intensiv limba engleză

Laborator multimedia: pregătire în vederea certificării CISCO, editare, web-design, publicitate

Dezvoltare proiecte tip start-up

Organizări evenimente

Public Speaking

Dezvoltare Personală

Image
Dacă îți dorești un mediu în care copilul tău să fie stimulat nu doar academic, ci și să fie ajutat să se dezvolte în mod holistic pentru a deveni performant în societatea viitorului, atunci vino alături de noi să continuăm povestea!

© Copyright 2019. Design & Development by ITEYE DESIGN.