Învățământ liceal
De ce
ÎNVĂȚĂMÂNT LICEAL?

Am ales să continuăm povestea noastră, începută acum 8 ani, cu același tipar al creșterii organice. A venit natural să oferim o variantă care să răspundă nevoilor întregului sistem preuniversitar.

CUM?

Secretul succesului educației finlandeze este calitatea înaltă a formării inițiale a profesorilor.

Astfel că, noi continuăm povestea această frumoasă cu liceul pedagogic (învățători-educatori) unde vom pregăti tinerii pentru această meserie schimbătoare de vieți.

Nu putem să nu luăm în calcul modul în care este organizată economic și social țara de la care am învățat atât de multe lucruri. Finlanda este cunoscută pentru ordine socială și prosperitate economică. Aceste lucruri sunt datorate alinierii ofertei educaționale cu piața muncii. Astfel că am gândit și o specializare Științe Sociale pentru a oferi elevilor noștri posibilitatea dezvoltării competențelor de antreprenoriat, dezvoltare personală, schimburi de experiență internaționale.

MAI MULT DECÂT UN CURRICULUM ...

Programa școlară obligatorie este cea națională, Liceul Româno-Finlandez obținând autorizația de funcționare din partea Ministerului Educației și Cercetării și emițând diplome de studii recunoscute național și internațional.

Pe lângă aceste standarde, elevii noștri vor fi îndrumați înspre dezvoltarea abilităților care să îi diferențieze la intrarea în piața muncii.

PROFIL PEDAGOGIC
Specializarea: Învățător-educator

Practică de specialitate la clasele din învățământul primar și preșcolar din complexul Româno-Finlandez

Profesorii de pedagogie din mediul universitar din România și Finlanda

Centru de cercetare pedagogică

Public Speaking

Dezvoltare Personală

Limba Engleză - predare intensivă

Limba Finlandeză - limba a doua

PROFIL UMAN
Specializarea: Științe Sociale

Bilingv Limba Engleză

Laborator multimedia: pregătire în vederea certificării CISCO, editare, web-design, publicitate

Dezvoltare proiecte tip start-up

Organizări evenimente

Public Speaking

Dezvoltare Personală

Dacă îți dorești un mediu în care copilul tău să fie stimulat nu doar academic, ci și să fie ajutat să se dezvolte în mod holistic pentru a deveni performant în societatea viitorului, atunci vino alături de noi să continuăm povestea!

Procedură de înscriere Liceu

PROCEDURĂ DE ÎNSCRIERE
Înscrierea se face la secretariatul unității de învățământ.

1. ANALIZĂ DOSAR
          Documente necesare:
               - cererea de înscriere;
               - cartea de identitate (dacă este cazul și certificatul de naștere, în copie legalizată;
               - adeverinţă cu notele şi media generală obţinute la Evaluarea Naţională din clasa a VIII-a;
               - foaia matricolă pentru clasele a V-a – a VIII-a (cu calculul mediei generale);
               - fișa medicală;
               - scrisoare de intenție;
               - scrisoare de recomandare profesor anterior.
          2. INTERVIU CU FAMILIA
          3. AFIȘAREA LISTELOR CELOR DECLARAȚI ADMIȘI.

Taxa școlară: 18 000 lei/an

*elevii absolvenți ai Școlii Gimnaziale Româno-Finlandeză, promoția 2019 beneficiază de prioritate la înscriere.