Nivel preșcolar
Grădinița Româno Finlandeză

DESCHIDERE
Deschidere către dialog şi tratarea preșcolarilor ca parteneri în educaţie.

ECHILIBRU EMOȚIONAL
Asigurarea unui echilibru emoțional, pe tot parcursul zilei prin activități diversificate.

EVOLUȚIE
Comunicare frecventă cu părinţii pentru cunoaşterea evoluţiei copilului din perspective multiple.

PROGRAME MULTIPLE
Programe pe durata întregului an, adaptate nevoilor copiilor și părinților: Grădiniță, After-school, Școala de vară.

IMPLICARE
Implicarea copiilor în concursuri, proiecte educative și activități comunitare.

IMPLICARE ÎN DEZVOLTARE
Implicare şi dăruire din partea personalului didactic şi administrativ, orientate pe o atenţie sporită către dezvoltarea personală a copiilor.

ÎNVĂȚARE MODERNĂ
Mijloace şi metode moderne, folosite în procesul de învăţare şi evaluare.

EDUCAȚIE
Mediu educaţional stimulativ, atractiv, în care copiii sunt încurajaţi să se exprime in două limbi: română și engleză.

PROCEDURĂ DE ÎNSCRIERE

Pasul 1. Programarea unei vizite la grădiniță.
Pasul 2
a) În cazul în care sunt locuri disponibile veți completa în cadrul vizitei sau ulterior acesteia o Fișă de înscriere și veți achita la departamentul de Contabilitate taxa de înscriere în valoare de 100 Euro.
b) Dacă la momentul vizitei dumneavoastră nu sunt locuri disponibile, veți completa un Chestionar de Porti Deschise ce vă asigură trecerea pe o listă de așteptare. În momentul în care se eliberează un loc, veți fi contactați telefonic.
Pasul 3. Dacă sunteți deciși să vă înscrieți copilul la Grădinița Româno-Finlandeză, după parcurgerea pașilor 1 și 2, veți completa Contractul educațional (odată cu intrarea copilului în grădiniță) și veți realiza dosarul copilului ce va cuprinde următoarele documente:
  • Copie certificat naștere;
  • Copii după cărțile de identitate ale părinților;
  • Aviz epidemiologic pentru intrare în colectivitate.
Pasul 4
Interviul inițial cu educatoarea grupei. Educatoarea grupei vă va contacta telefonic sau pe email în vederea întâlnirii pentru cunoașterea reciprocă și stabilirea obiectivelor pentru anul școlar în curs.
Procedura de inscriere Gradinita Romano Finlandeza
Program Gradinita Romano Finlandeza

PROGRAM

Programul copiilor începe la ora 8:00 și se încheie la ora 14:00 (pentru cei care optează pentru programul scurt) sau la ora 18:00 (pentru cei care optează pentru programul lung).
8:00-9:30 - Primirea copiilor, micul dejun, jocuri libere la alegerea copiilor;
9:30-12:00 - Activități pe domenii experențiale, rutine, jocuri și activități liber alese;
12:00-13:15 - Masa de prânz;
13:15-13:30 - Pregătirea pentru somn;
13:30-15:30 - Somnul de prânz;
15:30-16:00 - Rutine (igienă, deprinderea de a ajuta la servirea gustării);
16:00-16:30 - Gustarea (deprinderi specifice);
16:30-18:00 - Activități de consolidare, de recuperare și ameliorative pe domenii experențiale, jocuri și activități liber alese.
Taxe educationale

TAXE EDUCAȚIONALE

Program scurt  - 1200 lei/lună
Pachetul educațional pentru programul 08:00-14:00 cuprinde cursurile conform curriculei pentru învățământul preșcolar, cluburile de dezvoltare, masa de prânz și gustarea.

Program lung - 1400 lei/lună
Pachetul educațional pentru programul 08:00-18:00 cuprinde cursurile conform curriculei pentru învățământul preșcolar, cluburile de dezvoltare, masa de prânz, 2 gustări, somn și activități recreative.

Activitățile opționale și extracurriculare nu sunt incluse în taxa educațională fixă, opțiunile stabilindu-se la nivel individual.

CLUBURI DE DEZVOLTARE

Oferta curriculară cuprinde, pe lângă disciplinele din programă, ore de club cu profesori specializați pentru următoarele discipline:
  • Dezvoltare personală (o activitate săptămânală)

• Educație muzicală (o activitate săptămânală)

• Educație fizică (o activitate săptămânală)

• Limba Engleză (două activități săptămânale)

Orele de club se desfășoară în prima parte a zilei, iar costul acestora este inclus în taxa de școlarizare.

OPȚIONALE

Opționale - extracurriculare
  • Atelier de modelat emoții

• Balet

• Fotbal

• Pian

• Canto

*Aceste opționale se desfășoară în intervalul 16:00-18:00 și se achită separat de taxa școlară.

Întrebări frecvente grădiniță

Care este structura anului școlar?

Grădinița Româno-Finlandeză funcționează după aceeași structură a anului școlar ca cea elaborată de Ministerul Educației. În perioada vacanței destinate învățământului preșcolar și primar, precum și a vacanței intersemestriale, grădinita va avea program normal, doar că în această perioadă se vor desfășura exclusiv activități recreative și de consolidare, sub supravegherea profesorului de after-school. Pe perioada celorlalte vacanțe, grădinița va fi închisă.

Intrebari frecvente Gradinita Romano Finlandeza